среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy sztachetki te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało biegłym ślipiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenie te pochodzą z różnych czasów i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że czasami mało fachowym okiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, bezproblemowej obróbce i stosunkowo atrakcyjnej odpłatności. Występują w wielu rejonach Polski – piaskowiec najprościej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach i Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz także w Górach Świętokrzyskich. Ten towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy bądź od razu ociosuje, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy plotki plastikowe na ogrodzenie i furtę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak połączony spoiwem piasek, jakiego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Jak spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Oprócz substancji zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa głazów na sztachety plastykowe na ogrodzenie i furtkę sztachetowa, przybierają one wtenczas rozmaite odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnorodnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak sporych złóż wycina się najogromniejsze bloki, używane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno także ciąć na sześciany o równych konturach, wykorzystywane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można także je rozdzielać przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nierównych konturów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta z Winylu wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz oraz jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie niż piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować zalecane na balustrady PVC na plot i furtę sztachetowa. Nadają się jednak głównie do wykorzystywania w środku budynku, bowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki i dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu ogrodu oraz naszych zamiłowań forma kamiennych tafli może być wieloraki – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo przyciętych prostokątów bądź kwadratów. Murki oraz sztacheta z plastiku z łepety na plot i bramę ze sztachet wznosi się z skał przeróżnego konturu, zestawionych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z kawałków o nierównych układach, wypada je właściwie zestawiać tzn. tak, tak aby forma każdego następnego łączył się z poprzedzającym. Ażeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość powinna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie Poznań z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych i pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce użytkowane do konstrukcji ogrodzenia należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także ujemnych temperatur szybko niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu przerastają też mchem a także glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać brud z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą utrzymywać się mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości mechanicznego zmywania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, aby kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий