понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie albo mówiąc wprost żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Żywopłoty z reguły pełnia role ogrodzenia, lecz częstokroć służą tez za dekoracje. Z reguły takie sztacheta z PCV stawia się w nasłonecznionych elementach, gdzie prędko rosną oraz silnie gęstnieją. Wiele powabu maja również takie rosnące ogrodzenia, które wiodą poprzez osłonięte zakamarki parku. Ciemna zieleń liści z prześwitująca gdzieniegdzie gmatwanina witek bądź kwiatami kreują zajmujące wzrok obrazy, natomiast rześka wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku gleby , powoduje iż nawet mały spacer w pobliżu takiego parkanu wycisza a także odpręża.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, trzeba uwzględnić role takiego ogrodzenia, warunki jakie dominują w skwerze, również nasze upodobania oraz czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o prostym pokroju samodzielnie rosną, częstokroć tez ekspansywnie kwitną, tymczasem chcą także dużo przestrzeni. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe sztachety z PCV mogą być niesłychanie wysmukłe, chociaż trzeba je cyklicznie obcinać oraz raczej nie kwitną. Nie bez wpływu są tez koszty zakupu roślin na plot.Jest wiec nad czym się myśleć, gdyż takie ogrodzenie aranżuje się na lata, czasami nawet na pokolenia.


Najczęściej zadowalający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwyczajny, ogromnie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on sporo walorów:
•jest mało wymagający,
•dobrze wytrzymuje susze,
•szybko rośnie,
•regularnie podcinany porządnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad Bałtykiem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeżeli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek tworzy niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr można zamienić z irga lśniąca - jesienią świetnie się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. odmiany o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją kształtować wyłącznie od strony ogrodu, natomiast cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niesłychanie wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta PCV stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki oraz ulice. Żeby utworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. O ile mamy dużo miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe plot było niezwykle wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego względnie klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze kiedy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий